Vázlatterv

A vázlattervi szakasz maga az épület tervezése, a vázlatterv a megtervezett épületről szóló dokumentáció, amely a megbízó részére készül.

A tervezés folyamatát több konzultáció és egyeztetés kíséri, amely része ennek a tervezői szolgáltatásnak.

Amikor a tervezési program alapján készült vázlatok, látványtervek már kielégítik a megbízói igényeket, akkor elkészül az építészeti vázlattervi dokumentáció, amely bemutatja a megtervezett épületet.

A vázlattervben szereplő épület méretei és kialakítása már megfelel minden előírásnak is.

A hatósági eljárásban szükséges tervdokumentáció a vázlatterv alapján készül el, de kidolgozottságában, műszaki tartalmában sokkal részletesebb lesz.

A tervezés során már a vázlatterv elkészítésekor egyeztetek a szakági tervezőkkel, hogy minden a helyén legyen.

A tervezés megkezdésének előfeltétele a személyes helyszíni szemle és az előkészítő munkarész kidolgozása.

Tervezési program

Mielőtt hozzákezdenénk a tervezéshez, kötelességünk összeállítani a tervezési programot. Ez jogszabály által előírt dokumentum, amely a tervezendő épület leírása, és mindkettőnk érdekét szolgálja.

A 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 50.§-a így fogalmazza meg: „A tervezési program olyan szöveges dokumentum, amely tartalmazza az építménnyel szemben előírt alapvető követelmények meghatározását, valamint a tervezési szerződés szerinti építtetői elvárások mennyiségi és minőségi részletezését.”

A tervezési programban foglaljuk össze a tervezendő épületre vonatkozó minden releváns információt, amit már tudunk a tervezés megkezdésekor, gyakorlatilag a szerződés tárgyát. A tervezési program a szerződés része, ezért komolyabb változtatási igény esetén szerződésmódosításra is szükség van.

Szerződés

A vázlatterv elkészítésére minden esetben szerződést kötünk a tervezés megkezdése előtt.

Teljesítési idő

A tervezési szakasz talán az egyetlen, ahol nem szeretek pontos időintervallumot megjelölni. Az épület tervezése közös munka a megbízóval, fontos, hogy a tervező az ő tempójához is alkalmazkodni tudjon. A tapasztalataim szerint van egy érési folyamata minden tervnek, amely nem csak a tervezőben, hanem a megbízóban is végbemegy, ebben az érési folyamatban a megbízónak saját magának is időt kell adnia, hogy átgondolja az ötleteket, javaslatokat, kicsit pihentesse azokat, hogy ezután a számára megfelelő döntéseket hozza. Minden ember más, eltérőek az igényeink és az érzékenységünk, de az az egy biztos, hogy elhamarkodni, sürgetni magunkat egy épület megtervezésében nem érdemes, mert ha megépült egy épület, akkor már nem, vagy csak nagyon nehezen lehet változtatni rajta.

Az épület tervezését nem érdemes elkapkodni. Szükséges alaposan átgondolni az igényeket. A kapott terveket, ötleteket érdemes pihentetni 1-2 napig, majd újra elővenni. Az érdekünk közös, szeretnénk egy megfelelő és minden igényt kielégítő épületet létrehozni.

Átlagos feladat esetében, nettó 100 m2 nettó alapterületű lakóépületre vonatkoztatva a gyakorlat alapján általában 2-4 hét alatt elkészül.

Tervezői díjszabás

Minden tervezési feladatra egyedi árajánlatot adok a tervezési feladat összetettségének megfelelően.

A vázlatterv készítése során már figyelembe veszem a felmerülő gépészeti igényeket és kedvező épületenergetikai kialakításra törekszem.

Igény szerint szakági tervezők bevonására is van lehetőség.

Tartalma

  • személyes konzultáció, online konzultáció legalább 3 alkalommal
  • vázlattervek, látványtervek készítése az elképzelés véglegesítéséig
  • építészeti vázlattervi dokumentáció elkészítése
  • igény esetén, vagy ha szükséges, szakági tervezők bevonása

Dokumentáció tartalma

  • helyszínrajz m=1:200
  • vázlatos alaprajzok szintenként m=1:100 (berendezett alaprajz, szerkezetek ábrázolása nélkül)
  • vázlatos metszetek m=1:100 (min.2 db) (berendezett alaprajz, szerkezetek ábrázolása nélkül)
  • látványtervek min. 4 db
  • rövid leírás

Igény esetén van lehetőség egyedileg kidolgozott alaprajzok, metszetek, további látványtervek, illetve eltérő grafikai megjelenítés kidolgozására.

A vázlatterv során a feladat összetettségétől függően szakági tervezők bevonása szükségessé válhat, ők a szakági munkarészre ezen az áron felül adnak egyedi árajánlatot.

A tervezési díjak alapját a tervezett nettó alapterület és az épület funkciója szerint állapítom meg. A nettó, azaz a hasznos alapterület a falak nélküli alapterületet jelenti, amely a bruttó alapterületnek kb. a 75-80 %-a. Az épület méretének és a feladat összetettségének megfelelően az árak bizonyos tényezőkkel módosulnak.

Minden tervezési feladatra egyedi árajánlatot adok a tervezési feladat összetettségének megfelelően.

Hivatkozott jogszabályok:

  • Az az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997 (XII. 2.) Korm.rendelet

Bemutató terv

. . . hamarosan feltöltésre kerül a bemutató terv!

Hívjon bizalommal!