Épületfelújítás, épület-átalakítás, épületbővítés – mire figyeljünk

Az épületek átalakítása/felújítása/bővítése sokféleképpen valósulhat meg. Függ a módja és mértéke a pénztárcánktól, az igényeinktől és lehetőségeinktől, de nem utolsó sorban -műszaki szempontból – az épület típusától, kialakításától és szerkezeteitől.

Milyen okból történik a változtatás? Lehet, hogy belső átalakításról van szó a használók igénye alapján. A felújítás általában korszerűsítési céllal történik, pl. fűtéskorszerűsítés vagy jobb épületenergetikai minősítés elérése, de vonatkozhat tetőre (héjalás vagy szerkezet is, beépül vagy nem), érinthet elektromos hálózatot, gépészeti szerelvényeket, szükséges lehet épülethibákból adódóan (tartószerkezeti probléma, beázás), de ezeken kívül számos más oka is lehet.

A változtatás akkor is érinthet más tervezési területeket, csatlakozó épületszerkezeteket, ha nekünk azzal nem célunk foglalkozni, és emiatt, ha nem körültekintően fogunk hozzá, akkor nem kívánt következményekkel szembesülhetünk. Sajnos ilyen esetek előfordulnak, több példát tudnék felsorolni, ezen a héten (mikor ezeket a sorokat írom) is adódott egy. Vegyük példának az épület páratechnikai működését. Ezzel mi építészek foglalkozunk elsősorban, mert alapkövetelmény az épülettervezés során. A pára – a víz – megtalálja az útját. Gondoljunk a sérült cipőre, vagy a nem vízhatlan kabátra, ami beázik, vagy olyan vízhatlan kabátra, ami nem szellőzik, és emiatt befülled alatta a ruhánk. Egy épület esetében hasonló folyamatok játszódnak le, ha nem megfelelő a víz elleni védelem és a szellőzés. A víz az épület tövében és csapadék formájában van jelen, a pára a belső terekben, az életünk során keletkezik (több liter naponta, főzéssel, mosással, fürdéssel, kipárolgással) és ez a pára az épületszerkezetekbe vándorol, ahonnan azután vagy kijut, vagy nem. Ha egy felújítás során nem vesszük figyelembe, hogy milyen anyagokból készült az épület és hogyan működik a páraháztartása, akkor annak ellenére, hogy jó szándékkal fogunk hozzá, még ronthatunk is az épület állapotán. Például elzárjuk a pára kiszellőzésének a lehetőségét és az a szerkezetekben reked, ahol a hidegebb időben a hőmérsékletkülönbség hatására kicsapódik, a nedves környezet penészedést és a szerkezetek tönkremenetelét okozza. Utólag már nem sokat tehetünk, körülményes feladat a károk enyhítése, költséges a kijavítása, gyakorlatilag a legjobb megoldás elkerülni az ilyen helyzeteket, de hogyan?

Általában, ha nem bővítésről, vagy építési engedélyköteles átalakításról van szó, akkor nincs szükség tervezőre, így az épület átfogó feltérképezésével csak részben, vagy felületesen foglalkoznak a résztvevők. A megbízó felkéri a kivitelező(ke)t a munkára, aki(k) elvégzi(k) azt. Lehet, hogy jó szakemberek a kivitelező személyek és szép munkát végeznek, de figyelembe kell venni azt, hogy az adott munkára felkért szakembernek nem feltétlenül van rálátása a többi szakterületre, és nem látja komplexen az épületet és ez tőle nem is várható el. Azt az esetet nem szívesen említem meg, amikor a kivitelezőnek még csak fogalma sincs arról, hogy szakszerűtlen tevékenységet folytat és kárt okoz a megbízójának, vagy ezzel nem törődik.

Minden esetben tanácsos egyeztetni tervezővel a felújítás lehetőségeiről és módjáról, még a munkák megkezdése előtt.

Körültekintően, az épület egészét figyelembe véve lehet csak szakszerűen előkészíteni és elvégezni az egyes felújítási munkálatokat.

Milyen előnyökkel jár, ha hozzám fordul tanácsért átalakítás vagy felújítás előtt?

  • Tájékoztatom arról, hogy a tervezett változtatáshoz szükséges-e hatósági eljárás vagy kiviteli dokumentáció
  • Az épület egészét tekintve rámutatok arra, hogy milyen vonatkozásai lehetnek a tervezett változtatásnak, milyen körülményekre kell figyelemmel lenni
  • Elemezhetjük a tervezett beavatkozás mértékét, számba vehetjük a különböző lehetőségeket, ami alapján könnyebb döntéseket hoznia
  • Megtakaríthat pénzt azzal, ha az épület ismeretében előnyös megoldást javaslok, és elkerülheti a felesleges kiadásokat a megfelelően méretezett szerkezeti kialakítással és az ahhoz illő gépészeti rendszer megválasztásával, ezzel rövid és hosszú távon is jól jár
  • Elkerülheti a később jelentkező, rejtett hibákból, vagy a tervezés hiányából adódó komoly épületkárokat
  • Építészeti tervezés területén is kaphat praktikus tanácsokat

Hívjon bizalommal!