A tervezői és műszaki ellenőri szolgáltatások és a hozzájuk tartozó tervezői díjak, teljesítési idő és műszaki tartalom

A tervezői szolgáltatások teljesítési díja és ideje számos tényező függvénye. Az adott szolgáltatások bővebb leírásánál erre is kitérek. A bonyolultabb tervezési feladatoknál időt kell szánni a szakági tervezők munkájára, valamint a szakági tervezők és az építész tervező munkájának összehangolására is.

A szolgáltatásoknál meghatározott árak tájékoztató jellegűek.

Az árak minimális értékét egy nettó 100 négyzetméter alapterületű, átlagos igényű lakóépületre kell érteni. A hasznos alapterület a falak nélküli alapterületet jelenti, amely a bruttó alapterületnek kb. a 75-80 %-a.

A tervezői szolgáltatások elsősorban az építész tervezői díjakat tartalmazzák. A tervezői díjak természetes személyek részére alanyi adómentesek.

A tervezői szolgáltatásokra bizonyos esetekben előleget kérek, ez az árajánlatban szerepelni fog.

A tervezési munkákat tervezési szerződéssel vállalom, amelyben pontosan rögzítjük a feladatokat és a határidőket.

A tervezést a szerződés aláírása és – amennyiben megállapításra került – az előleg kifizetése után kezdem el.

A tervezésben részt vevő szakági tervezők külön árajánlatot adnak, ezért a teljes tervdokumentációk (pl. az egyszerű bejelentés, vagy az építési engedély esetében) árára vonatkozó összegek iránymutató értékek.

Az árakat befolyásoló tényezők:

  • épület funkciója
  • méret
  • tervezési feladat bonyolultsága
  • épített környezet
  • terepviszonyok
  • talajmechanikai adottságok
  • épület geometriai kialakítása
  • egyedi megbízói igények
  • épületszerkezetek fajtái
  • épületenergetikai igény
  • tervezési idő szűkítése
Tervezői szolgáltatások

Műszaki ellenőrzés

Műszaki ellenőri feladatok ellátását vállalom megbízási szerződés alapján.

Kötelező építési műszaki ellenőrt megbízni az építési napló vezetéshez kötött építési tevékenység esetén, ha az építőipari kivitelezési tevékenységet több fővállalkozó kivitelező végzi, vagy ha az építési beruházás a Kbt. hatálya alá tartozik, és még több jogszabályban felsorolt esetben.


Az építési műszaki ellenőr az építőipari kivitelezési tevékenység teljes folyamatában elősegíti és ellenőrzi a vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások, szabványok, szerződések és a kivitelezési dokumentáció betartását. Szakmai oldalról képviseli az építtetőt az építési folyamat során.

Műszaki ellenőri feladatok:

  • az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdéséhez szükséges jogszabályban előírt dokumentumok (tervek) meglétének ellenőrzése
  • a hatósági eljárásban záradékolt építészeti-műszaki dokumentációban, valamint a kivitelezési dokumentációban foglaltak betartása
  • az építőipari kivitelezési tevékenység, az építési-szerelési munka szakszerűségének ellenőrzése a végleges építési (létesítési) engedély és a hozzá tartozó jóváhagyott építészeti-műszaki dokumentáció, valamint a kivitelezési dokumentáció alapján
  • az építmény kitűzése helyességének, szükség esetén a geotechnikai, környezetvédelmi és egyéb felmérések, vizsgálatok megtörténtének ellenőrzése
  • az építési napló(k) ellenőrzése, a bejegyzések és egyéb jegyzőkönyvek ellenjegyzése, észrevételezése
  • a hibák, hiányosságok, eltérések feltüntetése az építési naplóban
  • a műszaki, illetve gazdasági szükségességből indokolt tervváltoztatásokkal kapcsolatos javaslatok megtétele az építtető részére
  • az eltakarásra kerülő szerkezetek ellenőrzésének elvégzése, a műszakilag indokolt további vizsgálatok meghatározása, az ellenőrzések és a vizsgálatok adatainak, valamint a szükséges intézkedések meghatározásának bejegyzése az építési naplóba
  • az átadás-átvételi eljárásban való részvétel
  • egyes építményfajták műszaki teljesítmény-jellemzőinek ellenőrzése, a technológiával összefüggő biztonsági előírások betartásának ellenőrzése
  • a beépített építési termékek teljesítmény nyilatkozatai meglétének ellenőrzése
  • az építési műszaki ellenőri feladatok elvégzésének dokumentálása az építési naplóban
  • műszaki kérdésekben az építtető döntéseinek előkészítése
  • műszaki kérdésekben javaslattétel (pl. szakértő bevonására)
  • pénzügyi elszámolások, felmérések ellenőrzése
  • o) teljesítésigazolás kiállítása és átadása vagy megküldése a fővállalkozó részére, rögzítése az építési naplóban
  • a fővállalkozó kivitelező által megküldött teljesítésről szóló értesítés kézhezvételétől – ha szerződés vagy jogszabály átadás-átvételi eljárást határoz meg, ennek lezárásától – számított, szerződésben meghatározott, de legfeljebb tizenöt munkanapon belül
  • annak ellenőrzése, hogy az építménybe csak a tervező által a kivitelezési dokumentációban meghatározott, az Étv. 41. §-a szerinti, legalább az elvárt műszaki teljesítményű építési termék kerüljön beépítésre, és a szakszerű beépítés ellenőrzése
    • az építési naplóban történő rögzítés mellett a tervező által a kivitelezési dokumentációban megjelölt építési termék helyett a megadottal azonos vagy annál jobb teljesítményértékű helyettesítő építési termék kiválasztása a tervező jóváhagyásával és az építtető egyetértésével.

    Építész tervezői szolgáltatások

    Online/telefonos/személyes konzultáció – építészeti tanácsadás

    Bármilyen jellegű, építészeti témát érintő kérdése van – telekvásárlással, tervezéssel, kivitelezéssel kapcsolatban, rendelkezésére állok. Keressen meg telefonon vagy e-mailben és egyeztessük, hogy miben lehetek a segítségére.

    Ez a tervezői szolgáltatás a legkönnyebben és leggyorsabban elérhető szakmai segítség, amit igénybe vehet.

    Ha a felmerülő kérdés megválaszolása jellegéből fakadóan hosszabb időt vesz igénybe, vagy komolyabb vizsgálat szükséges hozzá, akkor díj ellenében egy előre egyeztetett időpontban tartjuk meg a konzultációt néhány napon belül.

    A díj ellenében folytatott konzultáció igénytől függően 30-90 perc.

    • 25.000,- Ft/óra
    Helyszíni szemle

    Az ingatlan bejárása, épület szemrevételezése, fotók készítése, az ingatlanon található építmények és tereptárgyak szükség szerinti felmérése, épület, telek közvetlen környezetének felmérése. A helyszíni szemle alkalmával – amennyiben a tervezési feladattal megbíztak – megbeszéljük a megbízói igényeket a tervezés előkészítéséhez.

    A helyszíni szemlét telefonon és e-mailben egyeztetett időpontban tartjuk meg. A szemle időtartama feladattól függően eltérő lehet, egy átlagos lakóépület esetében kb. 1-1,5 óra. A szemlén tapasztaltakat írásos anyagban rögzítem.

    A helyszíni szemle legalacsonyabb díja:

    30.000,- Ft

    Telekelemzés, tervezés előkészítése

    Az ingatlan jelenlegi beépítettségének megállapítása, a beépítés lehetséges módjának, mértékének elemzése a vonatkozó helyi építési szabályzat, településképi rendelet és az OTÉK figyelembevételével, erről írásos dokumentáció készítése. A dokumentáció tartalmazza a telekre és a rá építhető építmény(ek) rendeltetésére, méretére és kialakítására vonatkozó összes vonatkozó előírás kivonatát és a lehetséges maximális beépíthetőségre vonatkozó paramétereket.

    Ezt az elemzést minden tervezés előtt szükséges elkészíteni, de célszerű kérni például ingatlan kiválasztása előtt is, hogy ne a megvétel után szembesüljön azzal, hogy esetleg az adott telek nem megfelelő az elképzelésük megvalósítására.

    Elkészítés ideje: maximum 4 nap.

    A telekelemzést a helyszíni szemle alapján célszerű elkészíteni. Az a tapasztalatom, hogy a szemlén felmerülhetnek olyan körülmények, amelyek személyes jelenlét híján rejtve maradnak (pl. nem minden építmény szerepel a földhivatali térképen, fényképek alapján nem minden tereptárgy látszik, a szomszédos épületek távolsága nem mérhető, pedig ez mind lényeges adat, ami által a dokumentáció műszakilag teljesen hitelessé válik.

    Az előkészítő munkarész ára:

    30.000, Ft-tól

    Az előkészítő munkarész ára, amennyiben a helyszíni szemlével együtt rendeli meg, tehát helyszíni szemle+elemzés:

    45.000,- Ft-tól

    Vázlatterv

    A vázlattervi szakasz maga az épület tervezése, a vázlatterv a megtervezett épületről szóló dokumentáció, amely a megbízó részére készül.

    A tervezés folyamatát több konzultáció és egyeztetés kíséri, amely része ennek a tervezői szolgáltatásnak. Amikor a tervezési program alapján készült vázlatok, látványtervek már kielégítik a megbízói igényeket, akkor elkészül az építészeti vázlattervi dokumentáció, amely bemutatja a megtervezett épületet.

    A vázlattervben szereplő épület méretei és kialakítása már megfelel minden előírásnak is. A hatósági eljárásban szükséges tervdokumentáció a vázlatterv alapján készül el, de kidolgozottságában, műszaki tartalmában sokkal részletesebb lesz. A tervezés során már a vázlatterv elkészítésekor egyeztetek a szakági tervezőkkel, hogy minden a helyén legyen.

    Részletek a folytatásban.

    2016 óta egyszerű bejelentési dokumentációval történik az új lakóépületek építése és bővítése (műemlék épületek kivételével). 300 négyzetméter összes hasznos alapterületet meghaladó épület esetében csak természetes személy, és csak saját lakhatása céljából építhet, új lakóépületben csak egy lakás lehet.

    Az egyszerű bejelentési dokumentáció elnevezése félreértésekhez vezetett. Az egyszerű benne az az, hogy nincs hatósági engedélyezési eljárás, ami korábban lakóépületek esetében hosszadalmas is lehetett, hanem a dokumentáció ÉTDR rendszerbe való feltöltése után két héttel – ha a feltöltött anyag minden előírás szerinti dokumentumot tartalmaz és a hatóság a kivitelezés megkezdését más okból sem tiltotta meg – el lehet kezdeni a kivitelezést. Az egyszerű bejelentési dokumentáció nevével ellentétben, a műszaki tartalmát tekintve nem egyszerűbb, hanem a korábbi építési engedélyezési tervnél részletesebb, a 155/2016.(VI. 13.) Korm.rendelet által előírt, a kiviteli terveket közelítő tartalommal készül, figyelembe véve a vonatkozó építési jogszabályokat, a helyi építési szabályzatot és a településképi előírásokat is, mint az engedélyezési terv esetében.

    A tervezésben szakági tervezők is részt vesznek.

    Az egyszerű bejelentési dokumentáció elfogadott vázlatterv alapján készíthető el.

    Részletek a folytatásban.

    Elfogadott vázlatterv alapján M= 1:100 léptékű tervek készítése 312/2012 (XI. 8.) Kormányrendelet szerinti tartalommal, figyelembe véve a vonatkozó építési jogszabályokat, a helyi építési szabályzatot és a településképi előírásokat.

    A tervezésben szakági tervezők is részt vesznek.

    Részletek a folytatásban.

    Jogszabályi előírás, illetve igény szerinti tartalommal, szükség esetén szakági tervezőkkel együttműködve építész kiviteli tervek készítését vállalom.

    A felmérés az épület tervezési feladat szempontjából szükséges szintű építészeti felmérése: épületszerkezetek vizsgálata szemrevételezéssel, méretek felvétele, jellemző részletek, látható építőanyagok, burkolatok és közmű bekötések helyének megállapítása, aktuális állapot dokumentálása fotókkal.

    A felmérés során rögzített adatok alapján a későbbi dokumentációk és a tervezés alapját képező felmérési dokumentáció készül.

    Minden esetben szükséges az épület felmérése meglévő épület átalakítása/felújítása/bővítése esetén, a kívánt beavatkozás mértékétől függően a felmérésben más szakági tervező, szakértő is részt vehet.

    Kérheti a felmérést akkor is, ha nem hatósági eljáráshoz, illetve nem kivitelezés céljából van szüksége tervekre, hanem csak szeretne egy alaprajzot a lakásáról, vagy belső átalakítást tervez, de nem tud mi alapján elindulni. Ebben az esetben a felmérés nem lesz teljeskörű, hanem megegyezés szerinti mértékben valósul meg.

    Részletek a folytatásban.

    Belső átalakítás tervezése

    Milyen mértékben foglalkozik jelenleg az átalakítás gondolatával?

    Ha még csak tervezi az átalakítást, ötletre lenne szüksége, vagy van már ötlete, de komolyabb költségek nélkül szeretné megtudni, hogy az elképzelése hogy nézne ki, ha megvalósulhatna, kérhet tőlem segítséget az online lakásalaprajz-tervezés és konzultáció formájában (következő szolgáltatás).

    Ha már eldöntötte, hogy szeretné meglévő lakásának/házának a belső helyiségeit átalakítani, akkor vizsgálni szükséges, hogy a tervezett átalakítás

    • funkcionálisan és méreteit tekintve megvalósítható-e
    • milyen mértékben érinti az épületszerkezeteket és a gépészeti berendezéseket
    • beleütközik-e bármilyen előírásba
    • szükséges-e valamilyen fajta engedély vagy kiviteli terv a megvalósításához.

    Helyszíni szemle és konzultáció során az igényeket megbeszéljük és ennek megfelelően megbízhat az átalakítás megtervezésével, szükség esetén szakági tervezők részvételével. Keressen, ha kérdése van.

    Részletek a folytatásban.

    Akár meglévő épület megvásárlásáról vagy felújításáról, akár telekvásárlásról és új épület építéséről van szó, szüksége lehet szakmai tanácsra. Már a tervezést, vagy az ingatlan kiválasztását megelőzően is segíthetek önnek a tájékozódásban, de tervezési kérdésekben vagy kivitelezést megelőzően, illetve építkezés közben is tudok segíteni műszaki-, és építési jogi kérdésekben egyaránt.

    Kérje szolgáltatásomat ezekben az esetekben!

    Részletek a folytatásban.

    Lakásalaprajz-tervezés és konzultáció online

    Ha nem hatósági eljáráshoz, illetve nem kivitelezés céljából van szüksége meglévő lakásának/házának az alaprajzára, az ön felmérése alapján is vállalom az elkészítését.

    Ha szeretné meglévő lakásának/házának a belső helyiségeit átalakítani, ötletre lenne szüksége, vagy van már ötlete, de komolyabb költségek nélkül szeretné megtudni, hogy az elképzelése hogy nézne ki, ha megvalósulna, akkor készíttesse el velem online alaprajzát.

    Online konzultáció során a tervezett átalakítást érintő minden kérdéskört körüljárunk és válaszokat kap kérdéseire.

    Az alaprajz grafikája tetszőleges lehet.

    Részletek a folytatásban.

    Vázlatok, műszaki tervek alapján vállalom látványtervek készítését. A látványterv a referenciák között található látványtervekkel megegyező kidolgozottságú és megjelenésű lesz. Amennyiben nem áll rendelkezésre alap dokumentum, úgy a látványtervhez az épületet a szükséges mértékben felmérem.

    Amennyiben engem választ tervezőnek, a látványterv alapvető része a vázlatterv szolgáltatásomnak.

    A látványtervek elkészítési ideje feladattól függően eltérő lehet, egy átlagos, kb. 100 m2 nettó alapterületű lakóépület esetében – amennyiben a szükséges adatok már rendelkezésre állnak – legalább 1 hét.

    Minden tervezési feladatra egyedi árajánlatot adok a tervezési feladat összetettségének megfelelően.

    Tartalmi elemek igény szerint:

    • minimum 4 db látványkép készítése jellemző nézetből
    • több nézet készítése
    • belső képek készítése
    • vázlatos alaprajzok
    • vázlatos metszetek
    • helyszínrajzi nézeten környezet megjelenítése
    • látványtervi dokumentáció (vázlatos alaprajz, metszetek, 3D képek)
    • személyes vagy online konzultáció
    • látványterv fényképbe illesztése
    • látványterv felülnézetének térképre illesztése
    • egyedi grafika

    Részletek a folytatásban.

    Bontási engedély alapján végezhető a műemléket érintő, a helyi építészeti örökségvédelemmel érintett építményt, építményrészt érintő, a zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén az építmény alapozását, vagy csatlakozó tartószerkezetét is érintő bontási tevékenység.

    A bontási engedély iránti kérelemhez elektronikus formátumban mellékelni kell a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 8. mellékletében meghatározott építészeti-műszaki dokumentációt.

    Az építésügyi hatóság az építési törvényben meghatározott jogszerűtlen, vagy szakszerűtlen építési tevékenységek esetén, amennyiben annak jogszabályi feltételei fennállnak, az építtető, vagy a tulajdonos kérelmére fennmaradási engedélyt ad.

    A fennmaradási engedély iránti kérelemben a szabálytalanul megépített építmény továbbépítésére vagy használatbavételére irányuló kérelem is előterjeszthető.

    A kérelemhez elektronikus formátumban minden esetben mellékelni kell a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 8. mellékletében meghatározott építészeti-műszaki dokumentációt (szakhatóság együttműködése esetén – ha a kérelem benyújtásakor előzetes szakhatósági állásfoglalás nem áll rendelkezésre – a szakhatóság megkereséséhez szükséges, 5. melléklet szerinti dokumentációt).

    A fennmaradási engedély iránti kérelem és mellékletei az épület jellegéből adódóan különbözőek lehetnek.

    Az építésügyi hatóság a fennmaradási engedély iránti kérelmet elutasítja, ha az engedélyezést a kiemelt településképi vélemény nem javasolta.

    A fennmaradási engedélyt megadó határozatában az építésügyi hatóság egyidejűleg rendelkezik az építésügyi bírság kiszabásáról, a szükséges átalakítási kötelezettség elrendeléséről, teljesítési határidejéről. Amennyiben a fennmaradás engedélyezésének feltételei fennállnak – kérelemre – a fennmaradási engedély kiadható akkor is, ha az építési törvényben meghatározott 10 év már letelt. Ebben az esetben átalakítási kötelezettséget előírni és építésügyi bírságot megállapítani már nem lehet.

    Ha az építmény fennmaradási engedélyezésére az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas állapotában kerül sor, a fennmaradási engedély egyben használatbavételi engedély is, arra külön kérelmet benyújtani és a tárgyban külön döntést hozni nem szükséges.

    Fennmaradási engedélyhez szükséges tervdokumentáció előállítását esetenként eltérő áron vállalom.

    Hivatkozott jogszabályok:

    Online lakásalaprajz-készítés | mintaalaprajzok

    . . . a mintaalaprajzok hamarosan elkészülnek!

    Vázlatterv | mintatervlapok

    . . . hamarosan feltöltésre kerül a bemutató terv!

    Egyszerű bejelentés | mintatervlapok

    . . . a mintatervek hamarosan elérhetők lesznek!

    Hívjon bizalommal!